Přehled nejoblíbenějších hraček pro rozvoj motoriky dětí

  • Svatopluk Hruška
  • Pro děti

Děti již od malička potřebují stále něco objevovat a učit se novým dovednostem a znalostem. Hračky pro rozvoj motoriky jim pomohou také s rozvojem zručnosti a napomohou jim zlepšit jemnou i hrubou motoriku. Přinášíme vám ty nejzajímavější motorické hračky, které by ani u vás doma neměly chybět.

 

Třídící hračky pro rozvoj motoriky


Klasika mezi hračkami, kterou měl zajisté každý z nás doma. Baráček nebo box s otvory na vkládání předmětů různých barev a tvarů. Právě tyto jednoduché a téměř všude dostupné hračky pro rozvoj motoriky nadchnou každého malého objevitele a pomocí hry se naučí poznávat nové vjemy, rozvíjet hmatové a zrakové smysly, ale také vkládat a třídit předměty.

 

Stavebnice a skládací hračky pro rozvoj motoriky


Dřevěné i plastové, pestrobarevné, různě velké a odlišně tvarované. I takové mohou být stavebnice a skládačky, které se všemi těmito prvky napomáhají dětem s vývojem smyslů, zručnosti, motoriky, ale také rozpoznávání tvarů a barev. Navíc jsou vhodné i pro ty nejmenší a tak vaše děti mohou poznávat svět všemi vjemy již od narození.

 

Šněrovací hračky pro rozvoj motoriky


Problémy s navlékáním a zavazováním tkaniček má ze začátku nejspíš každý malý průzkumník. Jednoduchou pomůckou, která mu pomůže s rozvojem zručnosti, kreativity i logiky, mohou být provlékací desky, skrze které se děti naučí provlékat šnůrky do správných dírek a mohou tak tvořit hezké obrazce, nebo přímo pro naučení zavazování tkaniček lze pořídit šněrovací boty, které tuto dovednost naučí děti hravou formou.

 


Labyrintové hračky pro rozvoj motoriky


Na procvičení jemné motoriky a sjednocení očí a rukou dětí se hodí různě tvarované labyrinty, hlavolamy i 3D puzzle. Tyto hry pomáhají dětem také poznávat barvy a tvary, procvičovat logické a kreativní myšlení, ale také se mohou naučit základy potřebné k psaní. Labyrintové hračky pro rozvoj motoriky se často díky malým rozměrům a ucelené nebo magnetické konstrukci hodí také na dlouhé cesty.

 

Balanční desky a další hračky pro rozvoj motoriky


Pro rozvoj jemné motoriky a koordinace jsou vhodné hračky na principu vyvážení rovnováhy. Dovednostní hry, které budou skvělým tréninkem dětské motoriky, ale zároveň i zábavou pro malé i velké, se často skládají z balančních desek nebo z menších dílků, které mají děti za úkol postavit do co největší výšky a zároveň je postavit tak, aby udržely rovnováhu a nezbortily se. Další oblíbené hry a hračky na procvičování motoriky jsou také například mikádo, hrající káča, jojo nebo golf kroket, který je jednodušší variantou kroketu.

  • Změneno dne .
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.