Vybíráme výkonný levný notebook
Chcete pořídit notebook, ale nepotřebujete žádnou nabušenou mašinu, která zvládne stříhat 4K video? Preferujete raději nejlevnější notebooky, který obstojí při brouzdání na internetu, u sledování filmů nebo napsání emailu? Zde si řekneme, jak postupovat při výběru.
Notebooky, od kterých toho příliš neočekáváme, seženeme již od přijatelných 7.000 Kč. Ne vždy je ale dobré, řídit se nejnižší cenou. Při výběru se proto soustřeďte na celkovou kvalitu materiálů, slícování jednotlivých komponent, hmotnost nebo také rozvržení klávesnice. V této kategorii notebooků se budete pohybovat v rozměrech displeje kolem 15", někdy však i méně. Dobré je také co největší počet USB portů pro připojení dalšího hardwaru.
Parametr: Displej
Stěžejním parametrem by měl být displej, který určuje jak hmotnost, tak i velikost celého notebooku. Chceme-li sledovat videa a filmy, doporučím vyšší rozlišení, což si žádá výkonnější grafickou kartu, potažmo procesor. Nejčastějším rozměrem je úhlopříčka 15,6" s rozlišením 1366×768 pixelů. Jedná se o zlatou střední cestu. Mnohdy je však dobré připlatit za Full HD displej s rozlišením 1920×1080 px. Posledním údajem je matnost či lesklost povrchu displeje. Ta se odvíjí od toho, kde budete notebook používat. Pokud venku, sáhněte po matném bez odrazů.
Parametr: Procesor
Srdcem notebooku je proces, jeho takt udává větší část výkonu notebooku. V praxi to znamená slabý procesor, líný laptop a rozčilený uživatel. Na trhu se objevují dva etaloni a to AMD a Intel. Nejčastěji se potkáte právě s Intel procesory, které se označují:
- Intel Atom – vyznačují se minimální spotřebou a nízkým výkonem pro drobnou elektroniku
- Intel Celeron a Pentium – málo výkonné procesory pro základní úkony
- Intel Core i3 – dobrý základ pro práci a zábavu
- Intel Core i5 – používáte-li pouze notebook je to jasná volba!
- Intel Core i7 – velmi výkonné procesory, které se do levných notebooků neosazují
Parametr: Operační paměť (RAM)
Pokud si to řekneme otevřeně, minimální kapacita oerační paměti jsou 4 GB, které nabídne většina výrobců levných notebooků. Někdy však můžete narazit i na 8 GB, což už je zbytečné.
Parametr: Paměť pro data (HDD nebo SSD)
Abychom mohli ukládat dokumenty, fotky z dovolené nebo používat programy, je nutné tato data někam uložit. Tím místem je právě pevný disk. U notebooků lze najít dva typy, vlastně tři, ale nebudu předbíhat. Takovou klasikou je klasický pevný disk s plotnami, tedy HDD. Ten je náchylný na otřesy, proto se nedoporučuje s notebookem házet. Kapacita se pohybuje od 500 GB až po 2 TB. Druhým řešením je dražší SSD disk, fungující na principu flash paměti. Kapacita tohoto druhu startuje na 128 GB.
- Změneno dne .